Ájurvéda (v dévanágarí आयुर्वेद), je sanskrtské slovo a znamená vědění o životě. Je asi 5000 let starý komplexní medicínský systém. Považuje se za matku medicíny, z které vychází čínská i klasická západní medicína. Je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě.
Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu se svou konstitucí a s přírodními zákony. Ájurvéda se nezaměřuje na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Směřuje k zachování rovnováhy energie v těle. Ájurvéda se podrobně zabývá nejen léčbou, ale i prevencí nemocí. Podle konstituce, vnějších a klimatických podmínek doporučuje individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, bylinné přípravky, procedury, jóga atd. Uznávání individuálních odlišností a individuální přístup k léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny.
Co znamená konstituce?
Podle Ájurvédy je člověk složen z pěti elementů, tří životních energií – principů, sedmi tkání a množství kanálů. Z pěti prvků- prostor, vzduch, oheň, voda a země – vždy dva elementy tvoří základ tří energií. Tyto energie (principy) nazýváme podle původních slov ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Váta je energie pohybu, Pitta představuje metabolismus a Kapha odpovídá principu hmoty a struktury. Tyto energie se nachází v každém z nás, jen u každého jedince v jiném poměru. Každý z nás má unikátní strukturu energie a proto je každý člověk, tak jedinečný. Kombinace těchto tří energií vytváří naši konstituci.
Pro hlubší pochopení doporučuji věnovat se studiu Ájurvédské medicíny. Dále pak shlédněte úžasný film o Ájurvédě, který se jmenuje – Ájurvéda umění bytí